Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Meter |
| Type | Perforated |
| Width | 150 MM |
| Tray Width | 150 MM |
| Thickness | 1.2 MM |
| Height | 40 MM |
| Finish | Pre-Galvanized |
| Length | 2.5 MTR |
| Includes Accessories | Coupler Plates, Cover |
| Accessories | Coupler Plates, Cover |
| Tray Type | Perforated |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Pre Galvanized Steel |
| Cable Management | Straight |
| Application | Solar Plant, Residential, Commercial, Industrial, Data Center |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering a wide range of products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Pre - Galvanized Perforated Cable Tray - 1.2 mm To 2.5 mm Thickness.
Width - 50 mm To 1200 mm
Depth - 25 mm To 300 mm
Galvanized Coating - 65 to 120 GSM
GP Sheet Perforated cable tray 2.5 mtr length per pes. 1.2 mm to 2 mm thickness.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Meter |
| Width | 50 MM |
| Type | Perforated |
| Thickness | 1.2 MM |
| Height | 40 MM |
| Shape | Rectangular |
| Finish | Pre-Galvanized |
| Length | 2.5 MTR |
| Includes Accessories | Cover |
| Accessories | Coupler Plates, Cover |
| Sheet Thickness | 1.2 MM to 2 MM |
| Brand | APS |
| Surface Finishing | Perforated |
| Color | Silver |
We are engaged in offering a wide range of products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Pre - Galvanized Perforated Cable Tray - 1.2 mm To 2.5 mm Thickness.
Width - 50 mm To 1200 mm
Depth - 25 mm To 300 mm
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Meter |
| Channel Size | 15 X 40 X 15 MM |
| Thickness | 1.6 MM |
| Material | GI |
| Surface Finish | Pre GI |
| Hole Pattern | Long Slot |
| Dimension/Size | 20X35X20 MM |
| Length | 2.5 MTR |
| Shape | U- SHAPE |
| Type | SLOTTED TYPE |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Size | 20X35X20 MM |
| Color | Silver |
| Application | Solar Mount, Duct Support, Cable Tray Support, Racking |
| Brand | APS |
| Profile Type | U Channel |
| Channel Type | Single |
| Country of Origin | Made in India |
GI PER-GALVANIZED SHEET C-SLOTTED CHANEL 18X35X18X16 SWG, GI PER-GALVANIZED SHEET C-SLOTTED CHANEL 18X35X18X16 SWG
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Meter |
| Width | 50 mm (2 inch) |
| Thickness | 18 SWG |
| Tray Type | Perforated |
| Tray Width | 50 MM |
| Sheet Thickness | 1.2 MM |
| Height | 40 mm |
| Coating Type | Painted |
| Cable Tray Length | 2.5 MTR |
| Length | 2.5 m (2500 mm) |
| Side Height | 40 MM |
| Brand | APS |
| Color | AS A REQURIED |
| Cover Included | No |
| Support Type | Wall Mounted, Ceiling Suspended, Floor Mounted |
| Corrosion Class | Industrial |
| Application Area | Refinery, Commercial, Industrial, Power Plant |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 50 MM TO 1200 MM |
| Country of Origin | Made in India |
| Finish | Powder Coated |
| Material | Mild Steel |
We are engaged in offering a wide range of products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
M.S Sheet - 1.2 mm To 2.5 mm Thickness.
Width - 50 mm To 300 mm
Depth - 40 mm To 300 mm
Paint - 65 to 120 GSM
M.S Painted Perforated cable tray 2.5 mtr length per pes.
Additional Information: