Maintenance Free Earthing Electrode
Get Best Quote
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Rod Type | Pure Copper Rod |
| Electrode Type | Pure Copper Rod |
| Length | 3 m |
| Electrode Length | 3 MTR |
| Rod Diameter | 25 mm |
| Electrode Diameter | 25 MM, 25 mm |
| Copper Coating Thickness | 99.99 % CU |
| Copper Coating | PURE CU |
| Conductor Material | Copper |
| Application | DG Set, Residential, Solar Plant, Telecom Tower, Industrial Plant, Transformer, Railway |
| Material | Copper |
| Diameter | 25 MM |
| Thickness | 1.2 mm |
| Soil Condition | Normal Soil |
| Length Of Rod | 3 meter |
| Service Life | 10 Years |
| Terminal Type | Copper Strip |
| Usage/Application | INDUSTRIAL,COMMMERCIAL |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering a wide range of products to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
CU Earthing electrode
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Rod Diameter | 17.2 MM |
| Material | Mild Steel |
| Diameter | 17.2 MM |
| Length | 10 ft |
| Copper Coating Thickness | 100 micron |
| Included Accessories | Rod; Clamp & Backfill |
| Is It Corrosion Resistant | No |
| Brand | MAKE -APS |
| Rod Type | Solid Rod |
| Length Of Rod | 3 MTR |
| End Type | Unthreaded |
| Thickness | 14 MM Dia |
| Standard Compliance | UL 467 |
| Usage/Application | Industrial |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Rod Type | Pure Copper Rod |
| Rod Diameter | 50 mm |
| Electrode Type | Strip In Pipe |
| Length | 3 m |
| Electrode Length | 3 MTR |
| Electrode Diameter | 50 mm, 50 MM |
| Technique | Strip In Pipe |
| Copper Coating Thickness | 99.99% CU |
| Copper Coating | 99.99 % CU |
| Material | Copper |
| Conductor Material | Copper |
| Application | Railway, Solar Plant, Residential, Transformer, DG Set, Telecom Tower, Industrial Plant |
| Brand | APS |
| Shape | Round |
| Model Name/Number | APS - CU350 |
| Service Life | 10 Years |
| Purity | 99 % |
| Terminal Type | Copper Strip |
| Usage/Application | Industrial |
CU EARTHING ELECTRODE 50 MM DIA 3 MTR LONG WITH BPC COMPOUND.
Cu Earthing Electrode 50 MM Dia To 80 MM Dia 2 & 3 Mtr Long with BFC Compound,
Terminal 32 x 6 MM ,
Use For Earth
Additional Information:
Product Details:
| Rod Type | Pipe In Pipe |
| Electrode Type | Chemical Earthing |
| Electrode Material | GI |
| Length | 3 m |
| Electrode Length | 3 MTR |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Rod Diameter | 76 mm |
| Electrode Diameter | 76 mm |
| Soil Resistivity | Up to 1 Ω |
| Application | Residential, Data Center, Substation, Solar Plant, Telecom Tower, Commercial, Railway, Industrial Plant |
| Diameter | 14 MM TO 80 MM |
| Thickness | 2 - 3.2 MM |
| Filling Compound | Chemical Powder |
| Length Of Rod | 3 meter |
| Service Life | 10 Years |
| Usage/Application | INDUSTRIAL,COMMMERCIAL |