Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Set |
| Length | 3 MTR |
| Material | Copper |
| Rod Type | Strip-in-Pipe |
| Type | Strip-in-Pipe |
| Rod Diameter | 80 mm |
| Copper Coating Thickness | 99.99 % CU |
| Diameter | 14 mm TO 80 mm |
| Thickness | 1.2 mm To 2 mm |
| Included Components | Pit Cover, Earthing Compound |
| Terminal Size | 50x6 mm |
| Length Of Rod | 3 meter |
| Standards Compliance | IS 3043 |
| Usage/Application | INDUSTRIAL,COMMMERCIAL |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Set |
| Rod Type | GI Pipe |
| Electrode Type | GI Pipe |
| Electrode Material | GI |
| Length | 3 m |
| Electrode Length | 3 m |
| Material | Galvanized Iron |
| Rod Diameter | 50 mm To 80 mm |
| Electrode Diameter | 76 mm |
| Soil Resistivity | Up to 1 Ω |
| Application | Residential, Telecom Tower, Solar Plant, Industrial Plant, Substation, Railway, Commercial |
| Usage/Application | Industrial |
| Equipment Type | Earthing Electrode Pipe |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Rod Type | Pure Copper Rod |
| Electrode Type | Strip In Pipe |
| Length | 3 m |
| Electrode Length | 3 MTR |
| Rod Diameter | 50 MM |
| Electrode Diameter | 76 MM, 76 mm |
| Technique | Strip In Pipe |
| Copper Coating Thickness | 99.99% CU |
| Copper Coating | 99.99 % CU |
| Conductor Material | Copper |
| Application | Transformer, Residential, Industrial Plant, Telecom Tower, Railway, Solar Plant, DG Set |
| Material | Copper |
| Weight | More then 15 kg |
| Brand | APS |
| Equipment Type | Earthing Electrode Pipe |
| Shape | Round |
| Conductor Type | CU |
| Soil Condition | Normal Soil |
| Earthing Pit Cover Size | 1'x1' feet |
| Purity | 99% |
| Diameter | 50 MM |
| Model Name/Number | APS-CU350 |
| Connector Size | 32X6 MM |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
We are engaged in offering a wide range of Copper Earthing System to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
CU Earthing electrode 50 mm dia 3 mtr long with BFC compound
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Thickness | 2 MM |
| Plate Size | 300 300 MM |
| Electrode Length | 2.5 mtr |
| Plate Thickness | 3 MM |
| Copper Grade | EC Grade |
| Electrode Type | Copper |
| Electrode Material | Copper |
| Shape | Rectangle |
| Copper Coating | 100 µm |
| Surface Finish | CU |
| Conductor Material | Copper |
| Connection Type | Bolted Lug |
| Application | UPS System, Transformer, Data Center, Substation |
| Brand | APS |
| Model Name/Number | APS350 |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
| Electrode Diameter | 40 mm |
| Diameter | 50 MM |
Additional Information: