Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Rod Type | Pure Copper Rod |
| Electrode Type | Strip In Pipe |
| Length | 3 m |
| Electrode Length | 3 MTR |
| Rod Diameter | 50 MM |
| Electrode Diameter | 50 MM |
| Technique | Strip In Pipe |
| Copper Coating Thickness | 99.99% CU |
| Copper Coating | 99.99 % CU |
| Conductor Material | Copper |
| Application | DG Set, Transformer, Telecom Tower, Residential, Solar Plant, Industrial Plant, Railway |
| Material | Copper |
| Finish | Polished |
| Brand | APS |
| Equipment Type | Earthing Electrode Pipe |
| Shape | Round |
| Soil Condition | Normal Soil |
| Model Name/Number | APS350 |
| Service Life | 10 Years |
| Purity | 99 % |
| Terminal Type | Copper Strip |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Rod Type | Strip In Pipe |
| Electrode Type | Copper Bonded |
| Material | Copper |
| Electrode Material | MS |
| Length | 3 m |
| Electrode Length | 3 MTR |
| Usage/Application | Industrial |
| Technique | Strip In Pipe |
| Rod Diameter | 25 mm |
| Electrode Diameter | 50 MM |
| Copper Coating | 100 µm |
| Soil Resistivity | Up to 1 Ω |
| Conductor Material | Copper Bonded |
| Application | Solar Plant, Data Center, Industrial Plant, Residential, Telecom Tower, Substation, Railway, Commercial |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Set |
| Rod Type | GI Pipe |
| Rod Diameter | 50 mm, 50 MM |
| Electrode Type | Strip In Pipe |
| Length | 3 m |
| Electrode Length | 3 MTR |
| Electrode Diameter | 50 mm, 50 MM |
| GI Thickness | 2.5 mm, 2.5 MM |
| Filling Compound | Chemical Powder |
| Application | Solar Plant, Commercial, Industrial Plant, Residential, Telecom Tower |
| Coating Thickness | 80 MICRON TO 100 MICRON |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Model Name/Number | APS - GI350 |
| Color | Silver |
| Terminal Type | GI Strip |
| Service Life | 5 Years |
| Shape | Round |
| Terminal Size | 32X6 MM |
| Diameter | 50 MM |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Set |
| Rod Type | GI Pipe |
| Electrode Type | Strip In Pipe |
| Length | 3 m |
| Electrode Length | 3 MTR |
| Electrode Diameter | 48 MM, 48 mm |
| GI Thickness | 2.5 mm, 2.5 MM |
| Filling Compound | Chemical Powder |
| Application | Industrial Plant, Residential, Telecom Tower, Solar Plant, Commercial |
| Material | Galvanized Iron |
| Diameter | 14 mm TO 80 mm |
| Length Of Rod | 3 meter |
| Usage/Application | INDUSTRIAL,COMMMERCIAL |
| Rod Diameter | 50 mm |
| Thickness | 2.5 mm |
GI Chemical Earthing Electrode.
GI EARTHING ELECTRODE 50 MM DIA 3 MTR LONG WITH BPC COMPOUND.
GI Earthing Electrode 50 MM Dia To 80 MM Dia 2 & 3 Mtr Long with BFC Compound,
Terminal 32 x 6 MM ,
Use For Earth
Additional Information: